Online oyunlar oynarsın, internet başında saatler çürütürsün. Geceler sabah olur, sabahlar akşam olur sen klavye başından kalkmazsın. Arkadaşlarına oyun istekleri gönderirsin. Kimisini arar "gel Facebook'ta okey oynayalım" dersin.. Gider cafelerde takılırsın. Arkadaşlarınla karı-kız, dedikodu, siyaset, futbol, eğitim sistemi, teklonoji üzerine aforizmalar üretirsin.. Okey, batak, tavla konusunda kitaplar yazacak tecrübeye sahip olursun. Okulda durmaz dersten kaçarsın, bir yerde çalışmaz işten kaçarsın. Hep bi beslenme aileden, anneden, babadan Amca'dan ya da bir hayırseverin bursundan otlanırsın. Arkadaşlarınla her türlü gereksiz ortamlara girersin.. Yaşın olmuş 20-25 hala üretmezde tüketirsin. Yersin, içersin, gezersin ama vatana millete yaptığın harcamadan başka beş kuruş faydan olmaz. Kimse sana "Dur!", "Napıyosun sen?", "Biraz geleceğini düşün, sorumluluk al artık!" demez de..Ne zaman başta kendine sonra diğer insanlara faydalı bir şey yapmaya karar verirsin, adım atarsın. Kendini geliştirici kitaplar okumaya başlarsın. Boş boş vakit geçirmek yerine geleceğine yatırım yapmaya başlarsın. Eğitim kurslarına katılırsın, seminerler verir, insanlara bir şeyler katmaya çalışırsın.. Geleceğin hakkında planlar yaparsın. Bu dünyaya sadece doğup, büyüyüp, çalışıp, evlenip sonra da ölmeye gelmediğini anlarsın. Hayaller kurarsın, hedefler koyarsın, onları gerçekleştirmek için adımlar atarsın. Diğer insanlara da yardım etmeye çalırsın...Bir anda etrafında filozoflar, gelecek bilimcileri türemeye başlar. Seni engellemeye başlar, senle alay etmeye başlar "Napıyorsun sen ?", " "Böyle boş şeylerle vakit harcama", "Bırak bu işleri olum/kızım", "Bu aralar halini tavrını pek beğenmiyorum", "Çok fazla uçma kaçma" derler!

Ama sen sakın bu oksijen israflarını dinleme, onlara aldırış etme, önüne bak. Çünkü bu üretmeden tüketmeye, vermeden almaya, cebine harçlık sıkıştırılarak yaşamaya alışmış varlıklar senin onlar gibiyken onlardan daha iyi bir şeyler yapmana tahammül edemezler. Bir insanın üzüntüsüne herkes ortak olur, ağlar, sızlar, isyan eder! Başarısına ortak olmak biraz pahalıdır emek ister, cesaret ister karakter ister.

O yüzden bu hazırcılara göre değildir bir şeyler elde etmek için emek vermek, peşinden koşmak, ter akıtmak, göz yaşı dökmek. Kendi yapamadığı gibi sana da engel olmak ister! Sakın kulak asma onlara! Önüne bak. İlerde senin başardığını görünce bir kısmı sana çok kızacak. "Bu adam/kız çok değişti" diyecek. "Bozuldu bu iyice, dünya için bu kadar çalışılmaz ki kardeşim!" diyecek. Bir kısmıda sana yalakalık yapacak çok şanslısın diyecek yanında olmak isteyecek çünkü onlara göre güçlünün yanında olmak mantıklıdır. Sen küçükken seni ezmeye çalışanlar senin gücünün arkasına sığınacak! O yüzden; Devam et! Sakın kulak asma! Moral bozma o israfların söylediklerine! Yoksa onlar haklı çıkacak! Devam et!