MLM (Çok Katmanlı Pazarlama) işinde ister birkaç kişiyi ister binlerce kişiyi idare ediyor olun, çok belirli bir özelliğe sahip olmak zorundasınız. MLM eğitimlerinii takip ederseniz hem bu özelliğinizi geliştirebilir hem de MLM başarısı elde etmek sizin için ÇOK daha kolay olabilir.Özellik şu;

 

''Eğer DOĞRUyu söylemezseniz astlarınız size karşı belki dostça davranabilirler ancak sizin peşinizden gelmeyeceklerdir.''

 

 

Doğru ise şu anlama gelir: 

 

Gözlemlenebilir veriye dayanan gerçek. 

Doğru hakkında pek çok şey yazılmıştır, çoğu felsefe ve din ile ilgilidir. Ben bu yazıda bunlara girmek istemiyorum. Benim tek ilgim olan konumuzda (MLM) doğrulukla alakalı düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.

 

Biliyorum ki doğruyu söylemek gerektiğini bahsetmeye bile lüzum yok ama bunu ele almak zorundayım çünkü bu, harika iletişimciyi yaratan On İletişim Özelliği’nden biridir, buna rağmen de bizim sektörümüzde büyüyüp tam potansiyelimize ulaşabilmemiz için düzeltilmesi gereken önemli bir problemdir.

 

Yanlış bir şey yapan bir köpeği gözlemleyin, odaya kabara kabara mı gelirler? Hayır, asla! Doğrusu, kanepenin altına saklanırlar. Kulakları ve kuyrukları düşer. Kendilerini değerli hissetmezler. Aynısı bizler için de geçerlidir. Bu nahoşluk, başkalarının bizim tavsiyemizi uygulayacak kadar değerli olmadığımızı hissetmemize neden olur ve sonuç olarak uygulamazlar da zaten.

 

Doğruyu söylememenin kişileri ve/veya şirketleri sıkıntıya sokmasının ve onların tam potansiyellerine ulaşacak şekilde büyümelerini engellemesinin beş geniş kategorisi vardır:

 

1. Yanlış gelir beyanı ya da başkalarına belli bir seviyede gelir sağlayacaklarını teklif etmek.

2. Bir ürün ya da hizmetin henüz doğrulanmamış bir şeyi yapabileceğini ifade etmek.

3. Birisine (ya da kendinize) bir söz vermek ama yapmamak.

4. Başkaları hakkında dedikodu yapmak. Başka birisine değer katmayan bir bilgiyi iletmek.

5. Distribütörlere hayali hesaplar ya da kişiler yaratmalarına dair önerilerde bulunmak gibi doğru olmayan yollardan iş geliştirmek.

 

Kategori bir gereğince (yanlış gelir beyanı) eğer üstlerinizin ne kazandığını bilmiyorsanız, aklınızdaki miktarı söylemeyin. Fısıltı gazetesinden eğer bunun “X” meblağ olduğunu duyduysanız ve bunu söyleme ihtiyacı hissediyorsanız:

 

“ Dedikodulara göre şu kadar meblağ kazanıyormuş, ancak bunu doğrulamadım.”

 

Tam olarak doğru olduğunu bilmediğiniz hiçbir şeyi söylemeyin. Bu size muazzam inandırıcılık kazandıracaktır. Gelir meselesini tartışırken, başka birinin ne kazandığını değil muhtemel müşterinizin ne istediğini ele alın. Eğer muhtemel müşteriniz istediği geliri belirttiyse bunun yapılabilir olduğunu anlatın (yapılabilir olmak kaydıyla). Ardından,

 

“Bazı insanlar okula gider ve Devlet Başkanı olurlar, Bazıları milyarder olurlar, bazısı illegal haplar satar ve bazısı ise sosyal yardım çeki alır. Size öğreteceklerimle gelecekte ne yapacağınızı şimdiden bilmek imkânsızdır, ama öğrendiklerinizi tam anlamıyla uygulama yolunu seçerseniz tatmin edici bir gelir etme ihtimaliniz bulunmaktadır.”

 

diye söyleyebilirsiniz.

 

Yukarıdaki ikinci kategori, geçmişte çok katlı pazarlamayı sıkıntıya sokmuş bir konu olan doğrulanmamış ürün özellikleri hakkındadır. Eğer bir beslenme ürünü pazarlıyorsanız, mevcut (ABD’de) DSHEA Kanunu (Dietary Supplement Health and Education Act – Besinsel Tamamlayıcı Sağlık ve Eğitim Kanunu) ÜRÜNÜN ispatlanmış sonuçları üzerinden ürünün yapabildiklerinin ele alınabileceğini ifade eder. Çoğu zaman bir İÇERİK üzerinde bazı çalışmalar yapılmıştır (C Vitamini gibi) fakat firmanızın son ürünü (bu içeriğe sahip) üzerinde YAPILMAMIŞTIR. Bu nedenle ürününüzün BELLİ BİR ŞEYİ yapabileceğini iddia etmek yasaya aykırıdır.

 

Ancak bu durum ürününüzü doğru şekilde tanıtamayacağınız anlamına gelmez. Basitçe şöyle bir şey söyleyebilirsiniz,

 

“Potent-C (firmanızın ürününe bir örnek) içindeki aktif içeriğin [C vitamini] ___’yi X değerinde artırdığı/azalttığı ispatlanmıştır.”

 

Bu yolla ürününüzün belli bir şeyi yaptığını iddia etmiş olmazsınız. 

 

Kendiniz veya başkalarının bir ürün ya da iş hakkındaki MLM başarı hikâyelerini anlatmak da çok yaygın bir durumdur. Bunu yapmayın da demiyorum yapın da demiyorum. Sadece doğru olmayan hiçbir şeyi ileri sürmediğinize emin olun.

 

Eğer bir arkadaşınız firmanızın ürünlerinden birini kullandıysa ve migren ağrıları kesildiyse, dürüst olmak gerekirse, bunun nedeninin ürün mü yoksa ürünü alırken arkadaşınızın daha fazla su alması gerçeği mi olduğunu bilemezsiniz. Ona neyin faydalı olduğuna karar veremediğinizden dolayı ne sunduğunuz hakkında çok dikkatli olun.

 

Üçüncü kategori ise verdiğiniz sözü tutun. Eğer 6.45’te bir toplantıda olacağınızı söylüyorsanız, 6.45’te orada olun. Mazeretsiz orada olun. Eğer birine yardım edeceğinizi söylüyorsanız, yardım edin. Sözünüzü tutun. Eğer bir nedenle sözünüzü yerine getiremezseniz, o kişiye karşı bunu telafi edin. Yardım etmek istediğinizi gösteren bir şeyler yapın. Hem kendinize hem de başkalarına karşı dürüst olduğunuz zaman, insanlar size güvenecektir. Bu güven sizin MLM işinizin büyümesine ve başarılı olmasına yardımcı olacak şeydir. Deneyimim odur ki, insanlar güvenemeyecekleri birinin peşinden gitmezler. Her zaman doğruyu söyleyin ve kendi MLM işinizde dayanıklı gelir ve zaman özgürlüğünü yaşama yolunda ilerleyin.

 

Verdiğiniz sözü tutmanız gereken en önemli kişi kendinizdir. Eğer 11’de yatacağım diyorsanız 11’de yatın. Eğer günde beş muhtemel müşteriyi arayacağım diyorsanız, günde beş muhtemel müşteriyi arayın!

 

Bu makale ile size katkıda bulunmak istedim. Siz de aynı şekilde, aşağıya bu konu hakkında sorularınızı veya gözlemlerinizi içeren bir yorum ekleyebilirsiniz. Lütfen bunu hemen yapın. Eğer bunu şimdi yapmazsanız, bir zaman yönetimi aksiyomunu ihlal etmiş olursunuz. (Aksiyom yerleşmiş bir kural, prensip veya yasa anlamına gelir.) Kast ettiğim zaman yönetimi aksiyomu şudur:

 

Hemen şimdi yapın. Eğer beklerseniz, bu işin alacağı zamanı iki katına çıkarmış olursunuz çünkü makaleyi tekrar okumak zorunda kalacaksınız. Bu ise bir zaman kaybıdır.

 

Saygılarımla,

Enes Olgun www.enesolgun.com